System Plików NTFS

System Plików NTFS

System Plików NTFS
System Plików NTFS

Rok 1993 i co dalej System Plików NTFS

   System Plików NTFS (ang. New Technology File System), wykorzystywany w systemach z rodziny

NT od początku roku 1993 do teraz.

Tabela rozwoju systemu plików:

Wresja Systemu PlikówZastosowanie w Systemie Operacyjnym Rok wprowadzenia
wersja NTFS – 1.0Windows NT 3.11993 r.
wersja NTFS – 1.1Windows NT 3.51994 roku
wersja NTFS – 1.2Windows NT 3.511995r.  do 1996 roku
wersja NTFS – 3.0Windows 20001999 r.
wersja NTFS  – 3.1Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista ,   Windows 72001 r.

Zastąpienie Fat-32 ze względu na pojemność

    System plików NTFS został wprowadzony w celu zastąpienie wcześniejszej wersji Fat-16 i Fat-32, ponieważ dwa wcześniejsze systemy były ograniczone przechowywaniem pojedynczego pliku do 4GB co w obecnej chwili bardzo by ograniczyło funkcjonalność Windows. Dzieje się tak dla tego,  że pliki jak i same  programy ciągle zwiększają swoją objętość. Zwróćmy uwagę np. na nośniki danych takie jak CD i DVD,  powiedzmy że chcemy zrobić obraz płyty CD i DVD i zapisać ją  na partycji FAT-32 a później na NTFS.

Oczywiście pierwszą płytę zapiszemy bez żadnych problemów i na pierwszym systemie plików i na drugim, gdyż pojemność CD-ROM wynosi około 700 MB, ale już zapis obrazu z nośnika DVD, którego pojemność wynosi około 4,4 GB na Fat-32 staje się niemożliwa.

Duży plik na danej partycji i co wtedy?

     Tu z pomocą przychodzi system plików NTFS gdzie bez problemów zapiszemy taki obraz. Kolejnym usprawnieniem które daje nam system plików NTFS , lecz nie we wszystkich wersjach (wprowadzono od wersji 3.0-NTFS) jest to wewnętrzny dziennik, który poprawia ochronę danych przechowywanych na dysku. Kolejną nowinką wprowadzoną od wersji 3.0 jest, szyfrowanie plików które poprawiło  bezpieczęństwo danych przechowywanych na dysk. System plików NTFS obsługuje także kompresje danych tak zwana kompresja w locie. Ciekawą nowością wprowadzoną także od wersji 3.0 jest  nadanie praw dostępu dla grup i użytkowników, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo plików i folderów a zarazem danych tam przechowywanych.

Przydzielanie uprawnień na dysku

Przykadowa tabelka pokazuje nadanie takich uprawnień i na jakiej zasadzie są one przydzielane:                  

GrupaUprawnienia
KierownicyModyfikować, Odczyt i wykonanie, zapis i wykonanie
BrygadziściOdczyt i wykonanie, zapis i wykonanie
AsystenciOdczyt i wykonanie
tabelka uprawnień zapisu i oddczytyu

Jaka wielkość klastra dysku

    System NTFS pozwala nam tworzyć wielkość klastrów w zależności od wielkości dysku, lecz w pewnym zakresie od 512 bajtów do 64 KB. Spróbujmy teraz zapisać plik o pojemności 30kb w klastrze o pojemności 20kb, niestety się nie da, a więc musimy zapisać ów plik w dwóch klastrach, czyli pierwszy klaster będzie zapełniony cały a drugi w połowie, choć jest w połowie pusty to i tak już nic więcej się nie da zapisać w tym klastrze z powodu wymieszania danych. Co spowodowało by niemożność odczytu tego klastra a zarazem całego pliku. Wniosek z tego taki że tracimy 10kb przestrzeni dyskowej, a więc trzeba odpowiednio dobierać rozmiar klastra dla naszych plików.

   Jeszcze jedna rzecz zastosowana w NTFS jest Obsługa systemu kodowania znaków (Unikode), jak również obsługę długich i krótkich nazw.

System NTFS zrewolucjonizował obsługę dysków twardych jak i samych systemów operacyjnych pracujących na tym właśnie systemie.

 

przypis

https://pl.wikipedia.org/wiki/NTFS