Zasiłek przedemerytalny na nowych zasadach.

Jak powinien wyglądać zasiłek przedemerytalny.

Zasiłek przedemerytalny powinien być wypłacany od 50 roku życia

niezależnie od płci w wysokości 25% minimalnej krajowej osobom pozostającym bez zatrudnienia + bezrobotne ponieważ te osoby przeważnie są schorowane i potrzebują dodatkowe środki na lekarstwa lub zabiegi choćby basen, borowiny, krioterapia itp. 55 lat to 50% najniższej krajowej, 60lat 75% lub 100% w zależności, czy pracowała taka osoba w warunkach szczególnych.

Starzec, wiek przedemerytalny
Starzec, wiek przedemerytalny

Przeważnie aktorzy i panie modelki się nie starzeją i nie chorują, ale za to wydają niebotyczne kwoty, żeby tylko wyglądać młodo.

Ponadto zmienił bym przejście na wcześniejszą emeryturę przy pracy w warunkach szczególnych już po 10 latach, a nie jak jest do tej pory po 15 latach. Według mnie już 10 lat pracy w takich warunkach jest wystarczającym argumentem przemawiającym za tym, żeby takie osoby mogły przechodzić na wcześniejszą emeryturę, bo zdrowie stracili w wyniku działania szkodliwych czynników gdzie pracowali, a zdrowie nie ma ceny możemy się o tym przekonać w typu różnych zbiórkach charytatywnych, gdzie kwoty są nawet podawane w milionach.

Więc takie działanie byłoby słuszne.

Pytanie z czego wziąć środki na tego typu działania, ano z ZUS ponieważ tam są oszczędności, które pracownik wpłacał całe życie.

Przytoczę tutaj argumenty które przemawiają za takim postępowaniem.

Jeżeli pracownik przekazuje do ZUS około powiedzmy 300 zł na emeryturę to po 25 latach ma około 100 tys. + każdego roku około 20% odsetek, czyli 20tyś, jeżeli to podzielimy przez 12 miesięcy to wychodzi około 1666 zł i to bez pomnażania w jakiś bardzo ryzykowny sposób wystarczy wiedzieć kiedy i gdzie zainwestować. A teraz pomyślmy, że ZUS dysponuje kwotami niebotycznie większymi, czyli jeżeli zainwestuje już milion w jakieś aktywa to kowalski może dostawać już nie 1666 zł a np. 10 razy więcej ,bo na tym to polega. Więc proszę nie wciskać ludziom kitu, że ZUS nie ma pieniędzy na wypłaty, bo jeżeli dobrze zainwestuje się już pobrane składki od ludzi to nie trzeba być jakimś wybitnym ekonomistom, żeby wiedzieć, że pieniądz robi pieniądz.

Po drugie Mówi się, że w Polsce więcej ludzi umiera niż się rodzi i to jest problem i z tym się zgadzam, lecz nie zgadzam się z twierdzeniem, że ci ludzie nie zarobią na przyszłych emerytów, ponieważ te pieniądze ci przyszli lub niedoszli emeryci już do ZUS wpłacili i jeżeli by były odpowiednio inwestowane lub pomnażane to nie ma prawa brakować na przyszłe emerytury to wynika z moich wcześniejszych obliczeń z samych odsetek taki emeryt może żyć, a kapitał zostaje w ZUS na koncie.

Następną sprawą jest fakt, że więcej emerytów umiera niż się dzieci rodzi to ja się pytam co się dzieje z tymi pieniędzmi, które wpłacili, jeżeli z odsetek wypłacane były emerytury im i na pewno nie wszyscy w 100% wykorzystali swoje wpłacone środki, bo jak mieli je wykorzystać jeżeli wypłacane były tylko same odsetki, a kapitał podstawowy zostawał.

I pytanie najważniejsze gdzie są te pieniądze, jeżeli ciągle słyszę w telewizji, że nie ma pieniędzy na przyszłe emerytury albo, że będą głodowe, to widocznie coś tam nie działa prawidłowo to ci każdy inwestor powie któremu dasz 100tyś zł, że co roku idzie w spokojny sposób wypracować około 20% zysku z takiej kwoty kupując złoto obligacje itd. oni się na tym znają nawet pan Morawiecki zarobił nie małe pieniądze na obligacjach skarbowych, a ZUS już dla jego elektoratu emerytów już nie? A jak by dostali 100 m zł to kwoty są zdumiewające ile można zarobić, a w Polsce to wygląda tak, że inflacja pożera około 30% co roku + utrzymanie całej tej machiny. Więc nie piszcie takich bzdur, bo ja w to już nie wieżę, tylko przebudujcie system emerytalny tak, żeby był dostosowany do XXI wieku. A nie ciągłe skamlenie że niema , dojenie ludzi i wiszenie na kieszeni Polakach bo budżet nie wydolny. Jak firma nie wydolna to prezesa zmienia 😉

Trzeba jeszcze pamiętać o tym jak niektórzy nawołują do tego, że trzeba podnieść wiek emerytalny, ja się pytam po co, chyba dlatego żeby można coraz więcej pieniędzy zabierać Polakom?

Obudź Się Polsko

Pozdrawiam Społeczeństwo Polskie .