Rzeki i morza XXI w.

Jeden z moich artykułów z cyklu przemyślenia nie znam się, ale wypowiem się.

Jak według mnie powinna wyglądać sytuacja odry w nowoczesnym Państwie gdzie rzeki i morza są czyste, a ludzie mają do dyspozycji plaże, łowiska, spływy kajakowe, a ptactwo schronienie, firmy żyjące z koegzystencją z nią mogą zarabiać i się rozwijać.

zatruta odra
zatruta odra

Monitorowanie wody

Według mnie na pierwszy plan powinno postawić się na porządne monitorowanie parametrów wody płynącej korytem rzeki i nie jak to się do tej pory robi czyli pobiera próbki tylko powinno się postawić na stałe czujniki rozmieszczone w całym biegu rzeki aż do ujścia do morza. Czujniki powinny być przepływowe tak żeby woda wpływała do niego albo może raczej przez niego przepływała w taki sposób można odczytać z 1000 parametrów różnych związków chemicznych i nie tylko trzeba też brać pod uwagę poziom promieniowania radiacyjnego. Może się zdarzyć tak, że ktoś sobie postanowi zbudować miniaturowy reaktor jądrowy i chłodziwo będzie spuszczał do rzeki Odry albo Wisły i przy okazji pobierał wodę w sumie w małych ilościach co może doprowadzić do katastrofy w rozłożonym czasie ponieważ w sumie nikt tak mi się wydaje nie monitoruje takich parametrów na bieżąco.  

Do tego wszystkie spływy do rzek powinny być już oczyszczone, czyli każdy co odprowadza coś do rzeki, morza, czy jakiś zbiorników powinien posiadać oczyszczalnię, jeżeli nie to kanalizacja. Zdajemy sobie z tego sprawę, że takie uwarunkowanie może  spowodować durze zamieszanie, ale od czego mamy Unię Europejską, która to chętnie pomaga w takich projektach, rzeki to jest nasze Europejskie dobro. Trochę pomocy Państwa i wszystko się uda.

Tamy spiętrzające

Kolejnym punktem wdrażania planu rzeki XXI w powinno być przynajmniej przed dużymi miastami wybudowanie tam spiętrzających wodę pytanie po co i tu jest większy wywód napisany poniżej. Ano po to żeby co jakiś odcinek rzeki było naturalne napowietrzanie wody i odfiltrowanie płynących zanieczyszczeń tak aby do miast wpływała czysta i pachnąca woda której zapach ma kojarzyć się z wakacjami a nie za przeproszeniem ustępem albo jak kto woli kiblem.

Turbiny prądotwórcze

Same budowanie tam spiętrzających jest niewystarczające na miano tak ambitnego planu jak rzeka XXI w, dlatego powinno się w nich zamontować turbiny prądotwórcze przynajmniej o takiej mocy, aby mogły wytworzyć tyle prądu które będą w stanie obsłużyć całą tą elektronikę, która będzie wysyłać dane do głównego centrum zbierania danych z całej rzeki i morza, ale o tym później. Magazyny energii ukryte pod powierzchnią rzek takie które się nie grzeją aby nie podnosić nie potrzebnie temperatury wody. Proszę także przeciwników ekologów turbin prądotwórczych na tamach o zapoznanie się z różnymi rozwiązaniami ekologicznymi tego typu które nie zagrażają rybą ani innym organizmom żyjącym w rzekach są odseparowane od nich i nie powodują problemów np. z migracją ryb takie tamy są dzielone segmentowo i ryby mogą swobodnie przepływać gdzie chcą, są to nowoczesne konstrukcje XXI wieku.

Awaryjne wyławiacze resztek których nie chcemy w rzece

Tak samo w tym samym miejscu czyli na tamach spiętrzających powinny zostać zainstalowane specjalne chwytaki które w razie potrzeby będą wysuwane z centrali (Główne centrum monitorowania) dla wychwytywanie martwych ryb tak ażeby nie płynęły dalej rzeką, odbywało by się to na takiej zasadzie że chwytak byłby wysunięty po skosie w stronę spadu z sitem też ukośnym gdzie woda by spływała kanałem s powrotem do rzeki, a zanieczyszczenia nie koniecznie ryby wpadały by na sito a z niego do kontenera na odpady dość dużych rozmiarów. Do wywozu tego trzeba by przystosować odpowiedni pojazd który by taki pokaźny ładunek wywiózł i przy okazji zaoszczędził pracy i paliwa na wywożenia mniejszych ładunków częściej. Wszystkie te rzeczy o których piszę trzeba obliczyć ale wierzę w to że może się to udać. Można na Jakiejś uczelni zrobić schemat i puścić symulowany nurt rzeki żeby przetestować moją koncepcję.

Miniaturowe Oczyszczalnie ścieków

Także takie urządzenia powinny się znaleźć na każdej zaporze spiętrzającej, aby mogły być włączane podczas wykrycia zanieczyszczeń większego kalibru zagrażające fał nie i florze, a co za tym idzie i ludziom mieszkającym na danym terenie idzie ustalić z specjalistami jakie moce przerobowe powinny posiadać i zasilać turbinami zainstalowanymi tuż obok w razie potrzeby (zanieczyszczenia). Nie zapominajmy o ewentualnym skażeniu biologiczny gdzie będą potrzebne jakieś neutralizatory i skażenia radiacyjne przecież mamy XXI w.

Główne centrum monitorowania (zbierania danych) z rzek i morza

Cóż główne centrum monitorowania i zarządzania według moich założeń powinna odczytywać tych powiedzmy 1000 parametrów w czasie rzeczywistym i od razu reagować na zagrożenia uruchamiając oczyszczalnię ścieków ustawioną na każdym spiętrzeniu rzeki, dodatkowo wysuwać automatyczne wyławiacze zanieczyszczeń i monitorować zapełnienie pojemników na te odpady które trzeba w razie skażenia gdzieś wywozić, czy to do laboratoriów1) czy do spalarni. Zróbmy mapkę dla całego kraju gdzie będą w czasie rzeczywistym pokazywały się parametry zanieczyszczeń na poszczególnych odcinkach rzek i morza ludzie zaraz po zerknięciu na taką mapkę będą wiedzieć gdzie można się kąpać, albo gdzie można łowić ryby, a dla wędkarzy dodatkowo jakie gatunki i wymiary. Przygotujmy także pogotowia odpowiedzialne za dany odcinek rzeki, aby mogły w nagłych przypadkach doglądać co dzieje się na danym odcinku jak stracimy z nim kontakt np. wyłączą się czujniki albo kosze się zapełnią, oczywiście system wizyjny jest niezbędny aby nam tego nie rozebrali w czasie dobrej jakości wody ?.  Co jakiś czas uruchamiać dla sprawdzenia poprawności działania wszystkie system, a w razie wykrycia usterek naprawiać.

Cieszmy się czystością Polskich rzek i morza

W Polsce jest tylu zdolnych Inżynierów, którzy chętnie podejmą się tak ambitnego zadania, jak ratowanie naszych wspólnych wód polskich dla przyszłych i teraźniejszych pokoleń Polaków i nie tylko, ilu ludzi znajdzie zatrudnienie w takim projekcie i to nie tylko podczas budowy, ale później podczas eksploatacji, informatycy, monterzy kierownicy no i prezesi ?(mogę być). Pomyślmy także o naszych sąsiadach ile będziemy znaczyli dla Niemców czy Duńczyków, ale także pokażmy solidarność ze światem, gdzie ekologia nabiera nowego znaczenia wystarczy popatrzeć na samochody elektryczne i jak ta branża się zmienia, albo choćby na Amerykanów jak prężnie rozwijają fuzję.

Myślę że od tego nie uciekniemy i czym później będziemy realizować takie przedsięwzięcia tym gorzej, trzeba działać już dziś i myślę że Unia Europejska nam w tym pomoże, jak będzie taka wola suwerena oczywiście.

Mam nadzieję, że ktoś wyciągnie z tego postu jakieś wnioski i zrobi coś dla ekologii i Polaków. Jeżeli coś tu jest nie tak w tym co napisałem to przez to, że mam braki jeszcze ze szkoły podstawowej, ale jak myślę do roku 2505 (takie tam) je nadrobię. ?

W tym artykule przeczytasz:

Zapora

Oczyszczalnia

Co warto przeczytać:

Samochody Uprzywilejowane

Add a Comment