Nowoczesny Dowód Osobisty

Nowoczesny Dowód Osobisty

dowód osobisty
dowód osobisty

Zastanawia mnie od pewnego czasu, jak powinien wyglądać nowoczesny dowód osobisty i jakie własności powinien posiadać. Założyłem że powinien być elektroniczny, ponieważ taki dowód będzie bardziej poręczny i użyteczny, niż tradycyjny obecnie używane.

Uważam, że już teraz  powinno się pomyśleć o wprowadzeniu takiego dowodu, ze względu na ułatwienie obywatelowi korzystanie z jego użyteczności. Teraźniejszy dowód osobisty,  będzie powoli popadał w nie łaskę w najbliższych latach, ze względu na zaawansowaną technikę, jaka weszła do naszego życia.

Nowoczesny Dowód Osobisty

Jak bym widział taki nowoczesny dowód osobisty. Wielkości nie większej jak teraźniejsze mp4, to byłby komfort, lub mp3 standard, zaraz wyjaśnię czym one będą się różniły. Oczywiście może być standard dla wszystkich, ale dla czego nie zrobić komfort dodatkowo, oczywiście płatny. Polegało by to na tym, że na tej skrzyneczce były by zapisane wszystkie nasze dane w taki sposób, żeby nie można było ich podrobić, ani dostać się do profilu w środku. Każda ingerencja, powodowała by, zrywanie zabezpieczeń. Zabezpieczenia mogą być różne.

Pierwsze to zabezpieczenie plomba, na łączeniu elementów z których byłby zbudowany nowoczesny dowód osobisty.

Drugie to elementy rozlewane po każdej ingerencji z zewnątrz.

Trzecie to wszystkie elementy lutowane nie dawało by się ich odlutować w tradycyjny sposób. Każda taka próba kończyła by się skasowaniem danych i uszkodzeniem nośnika i tychże danych. Można było by zablokować taki dowód, przez wewnętrzną sieć z informacją o udaniu się do urzędu miejskiego w celu sprawdzenia urządzenia. Tyle o samych zabezpieczeniach, te cztery o których wyżej wspomniałem powinno wystarczyć, teraz trochę o zastosowaniu i jak to powinno działać.

Karta hipowa

Działało by na zasadzie wysyłania naszych unikatowych danych do odbiornika, które były by wyposażone wszystkie służby komunalne, urzędy i nie tylko, coś na wzór urządzenia do sczytywania kodów kreskowych, gdzie po sczytaniu dostajemy konkretne informacje o danej osobie, łącznie ze zdjęciem. Ponadto można podpiąć pod taki nowoczesny dowód osobisty wszystkie serwisy związane z daną osobą np. Służbę zdrowia, gdzie jest serwisów  prawdopodobnie trzy, pierwszy karta hipowa, drugi to kartoteka z danymi gdzie jest potrzebny podpis elektroniczny, czyżby nowoczesny dowód osobisty mógłby pełnić rolę takiego podpisu, eureka tak. I już mamy pewien problem rozwiązany. Teraz dużo ludzi nie korzysta z takiego systemu, ponieważ dla niektórych osób jest taka czynność za trudna do przeprowadzenia, najpierw w banku trzeba przejść weryfikację, albo gdzieś indzie, potem rejestracja, obarczona pewnymi wymaganiami itd. Wszystkie te wytyczne są za bardzo skomplikowane dla przeciętnego kowalskiego, tak mi się wydaje i dla tego mało osób z takich platform korzysta.

Podpis elektroniczny

Nowoczesny dowód byłby w stanie uwidocznić na wyświetlaczu unikalny numer i za jego pomocą można by się rejestrować do takich stron internetowych jako ja, a nie jako inna osoba. Było by to tak samo sprawdzane jak sms przychodzący z banku. Dodatkowo można zrobić z niego prawdziwy podpis elektroniczny, może nie zastąpić dotychczasowych, lecz służył by jako dodatkowy i mieli by go wszyscy obywatele.

Teraz trochę o samym zastosowaniu dowodu komfort. Jak już wiemy komfort, byłby większy i posiadał większy wyświetlacz, można by podpiąć pod niego unikalny system głosowania podczas wyborów, lub referendów. Wyświetlało by się na wyświetlaczu imię kandydata i pole wyboru na kogo chcemy głosować i czy w ogóle chcemy, pełna dobrowolność. Pytania referendalne także mogą się tam pojawić i także można na nie odpowiadać, albo i nie.  Drugą opcją, jeżeli nie chcemy w taki sposób głosować, możemy wybrać się do lokalu wyborczego i potwierdzić naszym urządzeniem kandydata na jakiego zagłosowaliśmy. Specjalne urządzenie sczytujące znajdujące się w lokalu wyborczym potwierdzi, że to ja byłem o tej i o tej godzinie, pani sprawdzi moje dane i zdjęci i zatwierdzi moją obecność.

Unia Europejska

Tak samo policja może sczytywać dane z takiego urządzenia i spisywać dane tam się znajdujące, inne służby również. Kolejną ciekawą opcją którą można by podpiąć pod taki dowód w komforcie, to odczytywanie stanu naszego konta osobistego. Wprowadzało by się dane do konta i następowało by logowanie i wyświetlany stan konta, można także wprowadzić płatności nim itd. Wszystko pięknie, ale czy na pewno, koncepcja może mieć wiele wad, nie wiadomo czy koszty takich urządzeń nie były by za drogie dla przeciętnego kowalskiego, ale jeżeli państwo by sponsorowało, to dla czego nie spróbować zostać innowacyjnym krajem pod tym względem, na tle Unii Europejskiej, a może i świata. Dodatkowo można by zrobić osobną sieć Internet, która łączyła by się z bankami za pomocą specjalnych protokołów odpornych na włamania, a jeżeli by takie nastąpiły to z łatwością zostały by namierzone i zablokowane, ze względu na to, że każde urządzenie w sieci miało by unikalny numer znany tylko serwerom infrastruktury państwowej.

Dodatkowo można powiadamiać każdego obywatela, o bardzo ważnych sprawach związanych z Polską, nie mam tu na myśli jakichkolwiek reklam, już widzę jak nie którzy o tym myślą 🙂

Można wprowadzić pilotażowy program w jakimś małym miasteczku i zobaczyć jak to się sprawdzi, można połączyć także rejestrację do lekarza w komforcie, a standard używa własnych nóg 🙂  maszerując do rejestracji, albo używa telefonu.

Dzisiaj krótko ale treściwie jak myślę. Jestem w trakcie pisania powieści Utopijnej „Za Czarnym Aniołem” dlatego może mnie tu nie być jakiś czas, będzie to rozbudowana lektura, będę za to na Polak Potrafi

Za Czarnym Aniołem

, możecie mnie wspomóc, jak tylko wam się streszczenie książki spodoba. Proszę także o rozreklamowanie powieści, będzie dużo ciekawych treści. Warto przeczytać książkę, dużo tam takich nowinek jak ta opisana tutaj, o wiele więcej i sporo intryg i nawet morderstw :), Szachtańcy Górą !

Add a Comment